Top 10 – Najlepšie skladby vážnej hudby

Vážna hudba si udržala svoje miesto vo svete dlhé stáročia vďaka svojej komplexnosti a nadčasovosti. Ponúka naozaj rôznorodý repertoár rozdielnych rytmov, techník, tém a nálad, z ktorých si každý vyberie tú svoju obľúbenú. Mnoho klasických skladieb sa stalo naozaj ikonických a zaznievajú sa na špeciálnych životných príležitostiach, vo filmoch či dokonca terapiách. Tu je zoznam tých najzvučnejších skladieb vážnej hudby, ktoré by mal spoznať každý z nás.

Zvoľ top desiatku

(1)

Luskáčik - Čajkovský

Luskáčik je dvojaktový víly balet z roku 1892. Je zasadený na Štedrý večer, opisuje vianočný stromček v predstavách dieťaťa. Autorom hudby je Čajkovský a jeho Opus 71 je adaptáciou poviedky E. T. A. Hoffmanna Luskáčik a myší kráľ.

(0)

Tokáta a Fúga – J.S. Bach

Tokáta a fúga D mol je organová hudba, ktorú podľa najstarších zachovaných prameňov napísal Johann Sebastian Bach. Skladba sa začína sekciou tokáta, po ktorej nasleduje fúga a končí kódou. Skladba je príznačná pre severonemeckú organovú školu barokovej éry.

(0)

Pre Elišku – Beethoven

Pre Elišku je krátka klavírna skladba. Jej autorom je Ludwig van Beethoven. Napísal ju v roku 1810, hoci jej partitúra bola objavená až v roku 1856 v Mníchove. Táto skladba je jednou z najznámejších klavírnych skladieb vôbec. Dodnes nie je isté, či sa mala naozaj volať Pre Elišku. Jedna teória tvrdí, že mala niesť názov Pre Terezu.

(0)

Nocturna, Op. 9, No. 2 – Chopin

Nokturny, op. 9 sú súborom troch skladieb lyrickej trúchlivej nočnej nálady pre sólový klavír napísaných Frédéricom Chopinom a venovaných madame Marie Pleyel. Išlo o Chopinov prvý publikovaný súbor noktúr. Druhá nokturna je jedna z najznámejších noktúr má rytmickú voľnosť, ktorá charakterizovala Chopinovu neskoršiu tvorbu.

(0)

Štyri ročné obdobia – Vivaldi

Štyri ročné obdobia, taliansky Le quattro stagioni, je súbor štyroch husľových koncertov talianskeho skladateľa Antonia Vivaldiho, z ktorých každý hudobne vyjadruje jedno ročné obdobie. Štyri ročné obdobia sú najznámejšie Vivaldiho diel a vydal ich spolu so sprievodnými básňami, ktoré objasňovali, čo má hudba o ročných obdobiach v poslucháčovi vyvolať.

(0)

Mesačný svit – Debussy

Tretia časť Suite bergamasque Clair de lune je napísaná v deväť osminovej metrike a označená andante très expressif. Jej názov vo francúzštine znamená mesačný svit, je prevzatý z Verlainovej básne „Clair de lune“. Nesmie sa zamieňať s dvoma časťami básne, ktorú zložil Debussy pre hlas a klavírny sprievod.

(0)

Boléro – Ravel

Bolero Op. 81 je hudobné dielo, ktorého autorom je francúzsky skladateľ Mauric Ravel. Toto hudobné dielo je pomenované podľa španielskeho ľudového tanca. Bolero je známe skôr ako klavírny koncert, ale pôvodne bolo napísané pre balet. Dielo sa dočkalo mnoho variácií pre rôzne hudobné nástroje.

(0)

Malá nočná hudba – Mozart

Eine kleine Nachtmusik je skladba z roku 1787 pre komorný orchester od Wolfganga Amadea Mozarta. Nemecký názov znamená „Malá nočná hudba“ Dielo je napísané pre súbor dvoch huslí, violy, violončela a kontrabasu, často ho však uvádzajú sláčikové orchestre. Táto serenáda je jedným z najznámejších Mozartových diel.

(0)

Jazda Valkýr – Wagner

Wagner používa pre svoje opery veľmi veľké orchestre a je obzvlášť náročný na využivanie dychových nástrojov. V „Jazde Valkýr “ použil rohy, trúbky, trombóny, tuby, flauty, pikoly, anglického rohy, fagoty a klarinety. K tomu využil mnoho bicích nástrojov a doplnil to celou škálou strunových nástrojov.

(0)

Peer Gynt suita - Edvard Grieg

Peer Gynt, scénická hudba na námet nórskej mytológie skladateľa Edvarda Griega. Napísal ju ako sprievod k veršovanej dráme s rovnakým názvom nórskeho spisovateľa Henrika Ibsena. Hudba debutovala s veľkým ohlasom v roku 1876 a zostáva jednou z najobľúbenejších Griegových skladieb.

Zdieľaj článok:
ARGO
ARGO

Výbery najlepších aplikácií, filmov, hier a hudby. V prípade, že chcete mať vašu vlastnú top 10-ku na Argu, tak nám napíšte na www.argo.sk@gmail.com