Top 10 – Najlepšie jazz-ové piesne

Jazz je hudobný štýl, ktorý je typický svojou pestrosťou. Charakterizuje ho predovšetkým improvizácia, miešanie mnohých rytmov, harmónií a hudobných žánrov. V skladbách sa často mení tempo, Viac si zakladá na hudbe ako texte. Využíva hudobné nástroje ako trubka, saxofón, klavír, basa a bubny. Jazz inšpiroval mnoho iných hudobných žánrov a prinášame vám top 10 najlepších piesní z tohto farebného hudobného sveta.

Zvoľ top desiatku

(1)

Take Five - Dave Brubeck

„Take Five“ od Davea Brubecka a jeho kvarteta z albumu Time out z 1959 patrí k najznámejším jazzovým skladbám. Vďačí tomu hlavne za svoj inovátorský 5/4 takt a saxofónovú pasáž. Zaznela v mnohých filmoch a doteraz sa hrá v rádiách.

(1)

Unforgettable - Nat King Cole

Prvá verzia piesne Od Normana Gordona „Unforgettable“ vyšla v roku 1951. Najslávnejšiu verziu naspieval Nat King Cole v rovnomennom albume, ktorý vyšiel o rok neskôr a v roku 1961 ju prespieval v stereo verzii. V roku 1991, po tom, čo hudobný režisér Elvisa Presleyho Joe Guercio dostal nápad, Coleov pôvodný záznam piesne z roku 1951 bol upravený a prepracovaný, aby vytvoril duet s jeho dcérou Natalie. Všetky verzie sa umiestnili vysoko v rebríčkoch, a posledná verzia získala cenu Grammy v troch kategóriách.

(0)

So What - Miles Davis

"So What" je skladba z albumu "Kind of Blue" od amerického jazzového trubkára Milese Davisa. Skladba bola nahrávaná v roku 1959 a je jednou z najznámejších skladieb v dejinách jazzu. Prejavuje sa v nej pre tento žáner typická improvizácia. Obsahuje v sebe legendárne sóla na klavír a saxofón a príznačnú basovú linku.

(0)

My Favorite Things - John Coltrane

Je to titulná skladba pre Coltraneov siedmy album z roku 1961. Ide o inštrumentálnu verziu rovnomennej piesne z broadwayského muzikálu The Sound of Music. Vyznačuje sa hrou na sopránový saxofón a výraznou moduláciou tónov. 17-minútové živé prevedenie tejto skladby bolo zaznamenané počas Newport Jazz Festivalu v roku 1963.

(0)

Fly Me To The Moon - Frank Sinatra

„Fly Me to the Moon“ je populárna jazzová pieseň, ktorú napísal Bart Howard v roku 1954. Pôvodne ju naspievala Felicia Sanders pod iným názvom, ale u poslucháčov sa vryla do pamäti pod „Fly Me to the Moon“. Najväčšiu popularitu získala pieseň v podaní od Franka Sinatru. V tejto verzii zmenili takt piesne z valčíka na 4/4 a dodali jej voľnejší, swingový nádych.

(0)

What A Wonderful World - Louis Armstrong

Patrí medzi najznámejšie jazzové piesne medzi širokými masami. „What a Wonderful World“ je skladba, ktorú napísali Bob Thiele (ako „George Douglas“) a George David Weiss. Prvýkrát ju nahral Louis Armstronga vyšla v roku 1967 ako singel. V apríli 1968 bola na vrchole popového rebríčka v Spojenom kráľovstve. V USA sa preslávila až potom, čo zaznela vo filme Good Morning, Vietnam. Armstrongova nahrávka bola v roku 1999 uvedená do siene slávy Grammy.

(0)

The Girl From Ipanema - Stan Getz & Joao Gilberto

„Garota de Ipanema“ je brazílska jazzová pieseň, ktorá bola v polovici 60. rokov celosvetovým hitom, pričom v roku 1965 získala pieseň ocenenie Grammy. Nahrávka Stana Getza s vokálmi Gilberta sa stala medzinárodným hitom. V USA sa dostala na piate miesto v rebríčku Billboard Hot 100 a na dva týždne sa dosiahla na prvé miesto v rebríčku Easy Listening. Početné nahrávky piesne boli použité vo filmoch.

(0)

Sing, Sing, Sing - Benny Goodman and His Orchestra

Pieseň Sing, Sing, Sing z roku 1936 je silno spätá s érami big bandu a swingu. Známa je najmä inštrumentálna verzia tejto skladby, ktorú preslávil Fletcher Henderson a Benny Goodman. Goodman nahral túto skladbu 6. júla 1937 v Hollywoode, pričom ako primárny hudobný nástroj bol použitý klarinet.

(0)

Feeling Good - Nina Simone

Nina Simone je jazzovou ikonou a „Feeling Good je jej najznámejšou skladbou, ktorá pomohla spopularizovať jazz medzi milióny ľudí. Bola vydaná 1.júna 1965 v rámci albumu I Put A Spell On You. Paradoxne nevyšla ako singel a preslávila sa až v roku 1987, keď bola použitá v reklame na aviváž. Od tej doby jej popularita rástla a bola použitá v mnohých filmových soundtrackoch.

(0)

My Baby Just Cares For Me - Nina Simone

„My Baby hust cares for me“ je ďalšia výborná jazová pieseň od Niny Simone. Vyšla v roku 1958 v rámci jej debutového albumu To be free. Opať sa dočkala slávy až po použití v reklame na parfém Chanel 5 v roku 1987. V prevedení od Niny Simone sa táto pieseň umiestnila v Anglickom hudobnom rebríčku na 5. mieste. Dočkala sa prerábok od velikánov ako Frank Sinatra, George Michaela alebo Nat King Colea.

Zdieľaj článok:
ARGO
ARGO

Výbery najlepších aplikácií, filmov, hier a hudby. V prípade, že chcete mať vašu vlastnú top 10-ku na Argu, tak nám napíšte na www.argo.sk@gmail.com