Top 10 – Najlepšie rock-ové piesne

Rock je jedným  jednou z najpopulárnejších hudobných žánrov v histórii. Kombinuje v sebe blues, R&B, country a štandardný pop. Od 50. rokov minulého storočia, keď sa  rock a jeho mnoho subžánrov, ako punk, country rock, grunge, indee rock a dokonca aj prog objavili na scéne, sa rock stal kultovým fenoménom a v súčasnosti má stále silnú pozíciu na hudobnej scéne. Prinášame vám prehľad desiatich najlepších rockových skladieb, ktoré nikdy nezostarnú.

Zvoľ top desiatku

(0)

Baba O’ Riley - The Who

"Baba O'Riley" je jednou z najznámejších piesní skupiny The Who. Táto skladba z roku 1971 bola napísaná Peteom Townshendom pod dojmami z Woodstocku a je považovaná za jednu z top rockových piesní všetkých čias. Inšpiráciou pre jej vznik bol Meher Baba – indický guru, ktorý nehovoril od roku 1935 až do svojej smrti v roku 1969 Jej silnou stránkou je spojenie zvuku klávesových nástrojov a gitár, ktoré vytvárajú nádhernú melódiu.

(0)

Smoke On The Water – Deep Purple

Smoke on the Water" je chorobne známa rocková skladba. Hlavne jej gitarový riff je legendárny a rozpozná ho naozaj každý. Táto pieseň bola vydaná v roku 1972 a stala sa jednou z najobľúbenejších rockových skladieb. Opisuje skutočný príbeh požiaru počas koncertu Franka Zappuv roku 1971 v Montreux vo Švajčiarsku, kde skupina prišla nahrať svoj album Machine Head.

(0)

Another Brick On The Wall – Pink Floyd

„Another Brick on the Wall“ je pieseň od rockovej skupiny Pink Floyd z roku 1979. Má tri časti a umiestnila na prvom mieste v rebríčkoch hitov v mnohých krajinách. Text piesne odsudzuje telesné tresty, prísnosť a neosobnosť vzdelávacieho systému. Skladba obsahujúca spev detského zboru sa stala jednou z najznámejších a najúspešnejších skladieb skupiny Pink Floyd a stala sa kultovou hymnou generácie 70. rokov.

(0)

Back in Black – AC/DC

"Back in Black" je jednou z najlepších skladieb od skupiny AC/DC a bola vydaná v roku 1980. je to titulná skladba z prvého albumu AC/DC s Brianom Johnsonom a bola napísaná ako pocta zosnulému frontmanovi Bonovi Scottovi. Má to byť oslava jeho životného diela.Táto pieseň je známa svojím jednoduchým rytmom a nezabudnuteľným gitarovým riffom. "Back in Black" bola obrovským hitom, ktorý sa stal jednou z najpopulárnejších rockových piesní všetkých čias.

(0)

Immigrant Song – Led Zeppelin

Immigrant Song je skladba britskej rockovej skupiny Led Zeppelin z albumu Led Zeppelin III z roku 1970. Skladba je charakteristická pre svoj agresívny úvod – barbarské kvílenie , ktoré vychádza z nordickej mytológie a osídľovania Ameriky Vikingami. Inšpiroval ich k tomu výlet kapely na Island. Skladba sa umiestnila na 16. mieste v rebríčkoch hitov v Spojených štátoch. Immigrant Song je jednou z najznámejších a najobľúbenejších skladieb skupiny Led Zeppelin.

(0)

Under Pressure - Queen & David Bowie

Táto skladba z roku 1981 je spoluprácou dvoch legendárnych britských hudobníkov. Skladba obsahuje nezabudnuteľný refrén o tom ako žijeme pod tlakom. Signifikantnú basovú linku okopíroval Vanilla Ice za čo ho skupina Queen zažalovala a spor vyhrala. Skladba sa umiestnila na vrchole rebríčkov v mnohých krajinách.

(0)

I Love Rock ‘n’ Roll - Joan Jett & the Blackhearts

Táto rocková hymna pochádza pôvodne od rockového dua Arrows, ktorú v roku 1981 prespievala Joan Jett. Skladba sa stala veľkým hitom a dosiahla prvú priečku v rebríčkoch hitparád v rôznych krajinách, vrátane USA a Veľkej Británie. Skladba je charakteristická pre svoju nezameniteľnú a podmanivú melódiu a energický gitarový riff. "I Love Rock 'n' Roll" patrí medzi najznámejšie rockové skladby všetkých čias.

(0)

Paranoid- Black Sabbath

Táto tvrdšia rocková až metalová skladba je považovaná za jednu z najdôležitejších a najvplyvnejších skladieb v histórii heavy metalu. Vznikla v v roku 1970, pojednáva o psychickom zdraví a zmätenej mysli. Pôvodne nikto nerátal s tým, že bude hitom. Mala byť len výplňou na album napísanou za 20 minút. Jedinečná je náročným gitarovým riffom a charakteristickým spevom a hlasom Ozzyho Osbournea.

(0)

Paint It, Black - The Rolling Stones

Táto skladba obsahuje strašidelnú melódiu a text, ktorý rozoberá tému smrti a straty. Vydaná v roku 1966, stala sa jednou z najtrvácnejších hitov The Rolling Stones, kultovej anglickej rokovej kapely. Pochmúrnu náladu skladby podčarkuje pomalšie tempo. Remaster skladby bol použitý v sci-fi sériály „Westworld“ vysielaného na HBO v réžii Jonathana Nolana a Lisy Joy, čo dokazuje jej nadčasovosť.

(0)

La Grange - ZZ Top

Táto skladba je klasickým predstaviteľom blues-rocku, s drsným gitarovým riffom a živým rytmom. Vydaná bola v roku 1973, stala sa jednou z najúspešnejších skladieb amerického rockového fenoménu ZZ Top. Je to ich prvá skladba, ktorá sa dostala do rebríčka Billboard Hot 100. preslávila ju aj kauza ohľadne súdneho sporu z roku 1992.

Zdieľaj článok:
ARGO
ARGO

Výbery najlepších aplikácií, filmov, hier a hudby. V prípade, že chcete mať vašu vlastnú top 10-ku na Argu, tak nám napíšte na www.argo.sk@gmail.com