Top 10 – Najstrašidelnejšie metalové piesne

Od počiatkov, keď boli priekopníkmi tohto žánru ešte Black Sabbath, až po vznik o čosi extrémnejších subžánrov, ako sú death metal a black metal, sa s heavy metalom vždy spájal strach a hrôza. A tak je pri zostavovaní zoznamu najstrašidelnejších metalových skladieb z čoho vyberať.

Zvoľ top desiatku

(0)

Hammer Smashed Face - Cannibal Corpse

Túto pieseň si samozrejme navždy zapamätáme vďaka jej cameo vo filme Ace Ventura z roku 1994 s Jimom Carreym: Ace Ventura Zvierací Detektív. Už samotnýnázov piesne "Hammer Smashed Face" dokáže vyvolať nevoľnosť, nie to ešte v zmesi s videoklipom či samotným textom. To, čo odlišuje "Hammer Smashed Face", je aspoň trošku uveriteľný zmysel pre sadizmus, ktorý pesničke dodáva strašnú až strašidelnú energiu.

(0)

Death – Zombie Ritual

Zosnulý a grandiózny Chuck Schuldiner si nenasadzoval nežné rukavičky metafora už jednoznačne nepoužíval poetickosť. Líder metalových legiend s názvom Death vydal so svojimi parťákmi túto... zaujímavú skladbu určite nie určenú pre vegetariánov či vegánov. Skladba je súčasťou majstrovského albumu jeho kapely Scream Bloody Gore ešte z roku 1987. Keď spolu s bubeníkom Chrisom Reifertom vyvolávajú nesvätú búrku, Schuldiner vykríkne niekoľko mimoriadne znepokojivých viet, o ktorých radšej ani nebudeme písať.

(0)

Black Sabbath – Black Sabbath

Titulná skladba z debutového albumu legendárnej skupiny Black Sabbath je pravdepodobne prvou doom metalovou piesňou. Satanizmus sa v tvorbe skupiny objavoval v prenesenom význame, ale po dlhom čase to bolo po prvýkrát, čo sa oddali čisto svojej hororovej satanistickej fantázii, ktorej bolo, zdá sa, neobmedzene.

(0)

Slayer – Dead Skin Mask

Keď v roku 1990 vydali thrashoví giganti piaty album Seasons in the Abyss, Slayer už mali dobre vybudovanú povesť šokujúcej kapely. V tom čase sa v kapele presadila, vyostrila a prehĺbila schopnosť kapely zobrazovať zlo. Azda najpravdivejšia hrôzostrašná pieseň v kariére Slayer, "Dead Skin Mask", opisuje skutočný príbeh sériového vraha Eda Geina, ktorého záľuba v ľudskej koži, mrzačení a výrobe suvenírov z odrezaných častí tela sa v texte basgitaristu Toma Arayu objavuje len nepriamo.

(0)

Venom – Buried Alive

Je to scenár, z ktorého by ste sa mali prebudiť v studenom pote: keď sa ocitnete šesť alebo viac metrov pod zemou bez možnosti úniku. Inými slovami, je to ideálny námet pre pieseň druhého albumu skupiny Venom s názvom Black Metal. Kapela tento scenárešte trochu prehĺbi tým, že zníži tempo do pomalého, soupového grindu, vďaka ktorému je oveľa ťažšie odvrátiť sa od vybraných textov ako "My bones are decayed/My flesh it doth rot"..

(0)

Demonic Refusal - Testament

Po slabom akorde syntetizátora sa začína odpočítavanie:"10...9...8...7...6...6...6..." Mocné gitary a asi ešte mocnejší beat Genea Hoglana pripravujú zvukovú kulisu pre jeden z najhlbších growlov kariéry Chucka Billyho.

(0)

Danse Macabre – Celtic Frost

Niektoré veci sa cez deň zdajú byť smiešne, detské, naivné, ale po západe slnka začnú naberať na skutočnosti. "Danse Macabre", v podstate séria stonania, vzdychania a ťažkého dýchania sprevádzaná cinkaním obradných zvonov, zlovestným gitarovým kvílením a disonantnými zvukovými efektmi, napriek tomu ukazuje, ako boli Celtic Frost na svojom vlastnom tvorivom tripe už v tejto ranej fáze. Z hudby máte pocit, že ide o démonický/satanistický rituál vykonávaný osobou, ktorá sa s postupujúcim časom skladby stáva čoraz mocnejšou (pravdepodobne preto, že ju posadli zlí duchovia). Na papieri to znie zábavne a na párty asi ešte viac, ale keď si to vypočujete sami v noci, zavládnu vami trošku iné pocity.

(0)

Dimmu Borgir – The Serpentine Offering

Hlavný singel z koncepčného albumu Dimmu Borgir o kňazovom asistentovi, ktorý sa obrátil k diablovi, "The Serpentine Offering". Je príznačná pre tých, ktorí majú zlo v srdci: "Môj zostup je príbehom každého človeka/ som nenávisť, temnota a zúfalstvo".

(0)

Cradle of Filth – Thirteen Autumns and a Widow

Skladba Cradle of Filth je rovnako epická ako desivá. Neveríte? Vypočujte si ju sami.

(0)

Slipknot – Skin Ticket

Živé vystúpenie Slipknot je dostatočne desivé. Pred vami je odrazu pódium plné nočných môr, ktoré sa tvária, že sú pripravené vypitvať kohokoľvek v blízkom okolí, a to ešte predtým, než sa ozve drsný industriálny metal. A potom sa ozve skladba ako táto, ktorá znie ako posledné výdychy niekoho, komu momentálne trhajú končatiny. Posolstvo, ktoré vokalista Corey Taylor spieva, je síce skôr o vnútornej úzkosti, ale napriek tomu si všetci musíme priznať, všetko v tejto skladbe kričí krviprelievaním.

Zdieľaj článok:
ARGO
ARGO

Výbery najlepších aplikácií, filmov, hier a hudby. V prípade, že chcete mať vašu vlastnú top 10-ku na Argu, tak nám napíšte na www.argo.sk@gmail.com