Top 10 – Najlepšie funkové piesne

Funk je hudobný štýl, ktorý vznikol na začiatku 60. rokov v USA. Je to zmes jazzu, soulu a rhythm and blues, ktorý sa vyznačuje nákazlivým rytmom a hraním na basovú gitaru. Z neho sa následne vyvinul hip hop. Funkové piesne sú nositeľom zábavy. Prinášame vám prehľad najlepších funkových piesní.

Zvoľ top desiatku

(5)

Tear the Roof Off the Sucker Give Up the Funk (Parliament)

Give Up the Funk (Tear the Roof off the Sucker) bol najvyššie hodnoteným singlom z albumu,Mothership Connection z roku 1975 od Parliamentu. Dostal sa na piate miesto v rebríčku Billboard Hot Soul Singles a na pätnáste miesto v rebríčku Billboard Hot 100 pop singlov. Ide o typickú funkovú píeseň s prvkami jazzu s dôrazom na basovú linku.

(1)

More Bounce to the Ounce Part I (Zapp)

Ide o debutový singel americkej funkovej kapely Zapp z rovnomerného albumu. Pieseň vyšla v roku 1980 a v rebríčku Bilboard Hot 100 skončila na 86. mieste. Patrií do top 20 naj tanečných hitov. Bola inšpirácia pre vznik piesne „ Genius of Love“ - jednej z najlepších piesní neskorej disco éry . Navyše More Bounce to the Ounce zaznela aj v mnohých film, reklamách a videohrách.

(1)

Super Freak Part I (Rick James)

„Super Freak (Part I)" je skladba amerického funkového speváka Ricka Jamesa, ktorá vyšla v roku 1981 na jeho štvrtom albume s názvom "Street Songs". Patrí medzi jeho najznámejšie Jamesove piesne. Časopis Rolling Stones ju zaradil na 477. miesto z 500 najlepších piesní všetkých čias. V piesni sa spieva o výstrednom zvrátenom dievčati, ktoré jej priateľ nechce predstaviť mame. Za skladbou je skrytá téma emancipácie žien a sexuálnej slobody.

(1)

Pick Up the Pieces (Average White Band)

„Pick Up the Pieces" je funková skladba od škótskej skupiny Average White Band. Bola vydaná ako singel v roku 1974 a neskôr sa objavila na albume s názvom "AWB". Skladba sa stala veľkým hitom až rok po svojom vydaní získala si popularitu hlavne v USA. Dosiahla 20. miesto v rebríčkoch Billboard Hot 100. Uspela aj v Kanade a až potom zabodovala doma vo Veľkej Británii, kde sa umiestnila na 6. mieste v rebríčku v roku 1976 . Vyznačuje sa výraznou inštrumentalitou typická je pre ňu saxofónová a gitarová linka. Jej text sa skladá výlučne len z vety v názve.

(0)

Get Up I Feel Like Being A Sex Machine (James Brown)

"Get Up I Feel Like Being A Sex Machine" je funková skladba Jamesa Browna, vydaná v roku 1970. Napísal ju James Brown v spolupráci s Bobby Byrdom a Ronom Lenom. Táto pieseň je jedným z jeho najväčších hitov. Rozpoznateľná je podľa typického Breownovmu spevu a rytmického groovu, ktorý ovplyvnil ďalšie hudobné žánre, ako hip-hop a elektronickú hudbu. Dostala sa medzi 500 najlepších piesní všetkých čias.

(0)

Word Up (Cameo)

„Word Up“ je funk-rocková skladba a najväčší hit americkej skupiny Cameo. Bola vydaná v roku 1986, hoci vydavateľstvo s jej vydaním váhalo. Skladbu napísal Larry Blackmon a Tomi Jenkis a hneď si ju obľúbili v USA aj v Anglicku a získala platinovú platňu. Táto typicky funková skladba sa dočkala aj mnohých úspešných cover verzií.

(0)

Brick House (Commodores)

Táto disco – funková klasika je o žene so skvelým telom. Bola napísaná na poslednú chvíľu, kedy skupina Commodores potrebovala na album, ktorého vydanie sa blížol ešte jednu skladbu. Ich gitaristu/trúbkara Williama Kinga poslali domov, aby jednu napísal. Zaspal pošas toho keď sa snažil niečo vymyslieť. Po zobudení mal na hrudi lístok s napísaným textom. Našťastie pre Kinga bola jeho manželka Shirley Hanna-King tiež skladateľkou a slová napísala zaňho kým spal Text bol vložený do hudby, ktorú skupina vymyslela počas Jamovania. Veľký hit teda vznikol ako totálna improvizácia.

(0)

Superstition (Stevie Wonder)

„Superstition“ zabezpečila výrazný posun v kariére Stevieho Wondera a rozšírila černošskú hudbu medzi širšie masy. Predstavuje hudobné vyjadreniek černoského hnutia za ľudské práva a ich úspešnú plnohodnotnú integráciu. „Superstition“ je hlavný singel Stevieho Wondera z jeho pätnásteho albumu Talking Book. Pieseň sa v januári 1973 umiestnila na vrchole rebríčka Billboard Hot 100 a Billboard's Hot Soul Singles azískala zlatú platňu vo Veľkej Británii.

(0)

Get Down On It (Kool & The Gang)

"Get Down On It" je funková pieseň od skupiny Kool & The Gang z roku 1981. Dosiahla 4. miesto v rebríčku US R&B. Tento hit s vysokým tempom a motivujúcim textom sa stal jedným z najväčších hitov skupiny a stále je populárny na diskotékach po celom svete. Jeho slávu obnovil austrálsky muzikant Peter Andre, ktorý svoju verziu vydal v roku 1996.

(0)

Shining Star (Earth, Wind & Fire)

"Shining Star" je tanečný hit od skupiny Earth, Wind & Fire. Vydaný bol v roku 1975 a stal sa prvým singlom a hitom skupiny. Táto pieseň vysiela poslucháčom pozitívnu správu o sebadôvere a možnosti kdekoľvek uspieť , a stala sa klasikou funk a disko hudby.Singel sa umiestnil na vrchole rebríčka Billboard's Hot 100 a Billboard's Hot Soul Singles chart v máji 1975. Predalo sa z neho viac ako milión kópií. V roku 1976 získal aj cenu Grammy za najlepší R&B výkon dua alebo skupiny s vokálom.

Zdieľaj článok:
ARGO
ARGO

Výbery najlepších aplikácií, filmov, hier a hudby. V prípade, že chcete mať vašu vlastnú top 10-ku na Argu, tak nám napíšte na www.argo.sk@gmail.com