Ako hrať TFT – Návod pre začiatočníkov Teamfight tactics

V tomto článku sa pozrieme na to, ako hrať TFT a ako byť dobrý v tejto autochess hre od Riot Games. Základom hry je vyberať správne jednotky z piatich kariet, ktoré sa vám zobrazia po každom kole, alebo keď ich cez žlté tlačidlo „Refresh“ prerolujete. V rámci hracej plochy môžete postaviť na začiatok len malé množstvo jednotiek, ale v priebehu hry sa vám zvyšuje level čo vám dáva možnosť pridať nové jednotky. Vyšší level si aj môžete kúpiť za zlato pomocou modrého tlačidla s názvom „Buy Xp“. Kúpené jednotky sa vám najskôr ukladajú v spodnej časti hracej plochy s tým, že ich môžete premiestňovať na bojové pole. Tie ktoré vám nevyhovujú môžete predať prenesením mimo hraciu plochu (úplne dole), poprípade si môžete nastaviť klávesovú skratku na zmazanie jednotiek.

Odkazy na stiahnutie TeamFight tactics:

Ako môžete vyhrať v TFT?

Cieľom teamfight tactics je poraziť 8 súperov v hre, kde hrá každý sám za seba. Aby ste vyhrali, tak potrebujete správne narábať s príjmom v podobe zlata, za ktoré kupujete vhodné jednotky do vašej kompozície a zvoliť tie správne itemy a augmenty.

Ekonomika

Príjem v podobe zlata získavate počas hry loot-ovaním z neutrálnych jednotiek, predajom nepotrebných jednotiek a tiež agumenty (povieme si o nich neskôr) vám môžu zvýšiť príjem zlata. Dokopy je 5 stupňov v rámci príjmu počas hry. Konkrétne keď máte 10, 20, 30, 40 a 50 zlata. Čím vyšší stupeň máte tým vám po každom kole pribudne viac zlata. Príjem zlata sa tiež zvyšuje ak buď dlho vyhrávate alebo dlho prehrávate.

tft eknomika a zlato

Čo znamená AutoChess?

AutoChess je kartová hra s automatickými funkciami. V rámci TFT postavíte jednotky na bojové pole a tie medzi sebou súperia automaticky bez toho, aby ste mohli zasahovať to samotného priebehu tejto interakcie. Čo, ale môžete ovplyvňovať je výber jednotiek, itemov alebo augmentov. 

tft meta

TFT meta

TFT meta znamená kombináciu jednotiek, itemov a augmentov, ktoré sú v danej verzií alebo patchy TFT najsilnejšie. Vždy sa jedná o malé množstvo synergií, ktoré môžete pravidelne používať čo vám zabezpečí stúpanie v rebríčku. Znalosť mety vám dáva výraznú výhodu oproti vašim protihráčom preto môžete jej vývoj sledovať na stránke nižšie.

TFT stats

Ak vás baví hrať teamfight tactics a chcete vedieť ako si vediete oproti iným hráčom v regióne alebo v rámci celého sveta, tak potom si môžete pozrieť štatistiky prostredníctvom online stránok venovaným rebríčkom úspešnosti v TFT.

Módy hry

TFT má dva hlavné herné módy. Normal a Ranked. Pri Ranked-e získavate rank ako bronz, striebro, zlato, diamant, master atď.. podľa vašich schopností. Pri Normále môžete hrať proti hocijakému levelu hráčov.

Základné informácie o TFT

Popis herného prostredia Teamfight tactics a základných funkcií, bez ktorých sa nezaobídete.

tft kolotoč

Kolotoč alebo Carousel

Na začiatku hry môžete ovládať malú postavičku (predvolene to je kvapka vody) prostredníctvom ktorej môžete vyberať jednotky/šampiónov s itemami. V prvom kolotoči vyberáte špecifikáciu celej hry. Riadi sa tým čo zvolí väčšina hráčov. Ďalšie kolotoče sa riadia podľa života hráčov. Za každú prehru strácate život. Najslabší hráči majú možnosť v ďalších kolotočoch vyberať jednotky, ktoré držia itemy ako prví. Vo všeobecnosti vám pri výbere jednotiek z kolotoča ide hlavne o item, ktorý sa vám hodí, ale v niektorých prípadoch ak potrebujete dostať jednotky do druhého alebo tretieho levelu, tak môžete vybrať aj špecifický typ jednotky.

neutrálne jednotky v teamfight tactics

Neutrálne jednotky

Po kolotoči bojujete s neutrálnymi jednotkami. Nejedná sa o protihráčov, ktorí sú reálni ľudia čo spolu s vami hrajú multiplayerovú hru, ale o jednotky kontrolované umelou inteligenciou. Dôvodom týchto kvôl s neutrálnymi jednotkami je získať zlato alebo itemy, keď ich porazíte.

tft augumenty

Augumenty alebo Augments

Augmenty predstavujú spôsob ako vylepšiť váš tím počas celej hry. Dokopy sú vám karty s augmentami ponúknuté trikrát počas hry s tým, že si môžete vyberať z troch kariet so špecifickými vylepšeniami vašich jednotiek. Karty s augmentami je možné prerolovať podľa toho čo sa vám najlepšie hodí do kompozície tímu, ktorý skladáte. Niektoré augmenty vám ponúknu itemy, iné vylepšené bojové schopnosti tímu poprípade pridanie extra triedy pre jednotky.

tft legendy výber

V najnovšej verzií TFT si je možné vyberať pred hrou legendy so špecifickými agumentami, ktoré budete dostávať. Každá legenda ponúka niečo iné preto musíte vyberať to čo najviac vyhovuje štýlu vašej hry.

Zoznam s augmentami nájdete na tejto stránke:

itemy v TFT a ako ich použiť

Itemy v Teamfight tactics

Itemy sú mále kocky so symbolmi, ktoré vylepšujú schopnosti vašich jednotiek. Získané itemy sa ukladajú v ľavej dolnej časti obrazovky s tým, že po prenesení na jednotku sa aktivujú. Existujú dva typy itemov. Základné itemy a itemy, ktoré vytvoríte kombináciou alebo spojením dvoch základných itemov. Tie sú pochopiteľne silnejšie a vašou úlohou sa je prepracovať k týmto itemom.

Základné itemy

Meč (B.F. Sword) Základný item so symbolom meča je ofenzívny item, ktorý zvyšuje silu útoku.

Vesta (Chain Vest) Vesta je defenzívny item zvyšujúci armor určený pre predné jednotky, ktoré chránia jednotky, a ktoré sú síce slabšie, ale spôsobujú väčšie škody nepriateľským jednotkám.

Opasok (Giant’s Belt) Opasok je ďalší defenzívny item zvyšujúci zdravie jednotky.

Palica (Needlessly Large Rod) Palica je podobný item meču, ktorý zvyšuje útok jednotiek. Pokým meč je skôr zameraný na fyzický útok, palica je určená pre jednotky pôsobiace magické poškodenie.

Plášť (Negatron Cloak) Defenzívny item zvyšujúci magickú rezistenciu proti magickým útokom.

Luk (Recurve Bow) Útočný item, ktorý zvyšuje rýchlosť útoku. Čím rýchlejšie útočíte tým spôsobujete viac poškodenia.

Rukavice (Sparring Gloves) Prémiový item v hre pomocou, ktorého viete postaviť silné itemy.

Špachtľa (Spatula) Špachtľa je item vďaka, ktorému môžete pridať extra triedu jednotke. Napríklad postava Ahri má triedy „Ionia“ a „Sorcerer“ pomocou špatchtle a určitého itemu jej môžete pridať ďalšiu triedu ako „Challenger“.

Kvapka (Tear of the Goddess) Item, ktorý pridáva manu. Prevažne určený pre magické jednotky, pri ktorých vidíte modru čiarku, ktorá sa postupne naplňa a po naplnení použije jednotka silný útok, ktorý spôsobí veľké poškodenie.

Kombinované itemy

Itemy kombinujte, tak že najprv prenesiete na jednotku jeden základný item a potom pridáte druhý. Toto spojenie vytvorí kombinovaný item. Kombináciu itemov nie je možné spätne vrátiť. Tip: Itemy si môžete skombinovať na nepoužitej jednotke v spodnom riadku obrazovky a potom ho pridať na aktívnu jednotku v hracej ploche.

Bloodthirster (meč + plášť) Tento item kradne život a pridáva ho jednotke, na ktorej je použitý. Prakticky zvyšuje život jednotky.

Blue Buff (kvapka + kvapka) Zvyšuje hladinu many, aby magické jednotky rýchlejšie používaly kritické kúzlo.

Bramble Vest (vesta + vesta) Tento item je určený pre obranné jednotky v predu. Neguje kritické poškodenie.

Chalice of Power (plášť + kvapka) Item určený pre jednotky s magickým útokom, ktorý má dosah aj na postrané jednotky okolo tej, na ktorej je item použitý. Zvyšuje rýchlosť čarovných útokov.

Deathblade (meč + meč) Item, ktorý výrazne zvyšuje útočné poškodenie. Hlavne fyzické nie magické.

Dragons claw (plášť + plášť) Ak oproti vám stoja nepriatelia, ktorých jednotky prevažne používajú magické útoky, tak potom tento item výrazne neguje ich účinnosť.

Edge of Night (meč + vesta) Raz za boj, ak vaše zdravie jednotky padne na 60% tak na krátku dobu na vás nemieria útoky a zbavíte sa negatívnych efektov spôsobených nepriateľkami jednotkami.

Tacticians Crown (špachtľa + špachtľa) Vďaka tomuto itemu môžete postaviť extra jednotku na pole.

Protectors Vow (vesta + kvapka) Pri 40% zdravia získate plus 25% maximálneho zdravia na 5 sekúnd, extra armor a rezistenciu.

Giant Slayer (meč + luk) Útok a kúzla sú silnejšie o 20% až 60% na základe zdravia nepriateľskej jednotky. Čim má viac zdravia, tým je giantslayer efektívnejší.

Guinsoos Rageblade (Palica + Luk) Zvyšuje rýchlosť útoku.

Hand of Justice (rukavica + kvapka) Silný útočný item prostredníctvom ktorého získate vyšší útok, magické schopnosti a liečenie.

Hextech gunblade (Meč + palica) Item, ktorý priebežne liečí najmä jednotky s magickým útokom.

Ionic Spark (palica + plášť) Nepriateľské jednotky na dve polia na hracej ploche majú zníženú rezistenciu o 50%.

Infinity Edge (meč + rukavice) Jeden z najlepších útočných itemov, ktorý zvyšuje kritický útok, ktorý spôsobuje najväčšie poškodenie.

Jeweled Gauntlet (rukavice + palica) Silný útočný item, ktorý zvyšuje kritický útok pri magickom poškodení.

Last Whisper (rukavice + luk) Redukuje armor nepriateľskej jednotky o 70% v priebehu 5 sekúnd.

Locket (vesta + palica) defenzívny item, ktorý zvyšuje na určitu dobu jednotkám zdravie.

Archangel Staff (rukavice + palica) Jednotka s týmto itemom získa o 25 magickú silu každých 5 sekúnd.

Morellonomicon (opasok + palica) Item, ktorý je vhodný proti jednotkám s veľkým životom alebo permanentným liečením. Spôsobuje zapálenie, ktoré pravidelne uberá zo zdravia.

Quicksilver (rukavice + plášť) Jednotky s týmto itemom sú imúnne proti omráčeniu alebo kúzlam znižujúcim útok na prvých 15 sekúnd.

Rabadon Deathcap (palica + palica) Zvyšuje silu magických útokov o 75 budov.

Rapid Firecannon (luk + luk) Zvyšuje dosah útokov vašich jednotiek.

Sunfire Cape (vesta + opasok) Item podobný morellonomiconu. Určený pre defenzívne jednotky v prednej línií.

Redemption (opasok + kvapka) Každých 5 sekúnd vyžaruje jednotka s týmto itemom auru,ktorá lieči okolité jednotky.

Runaans Hurricane (Plášť + Luk ) Pri útokoch je vystrelený blesk na nepriateľa, ktorý spôsobí 50% útočné poškodenie fyzického typu.

Shroud of Stillness (rukavice + vesta) Na začiatku kola je vystrelený lúč, ktorý spomalý čarovanie nepriateľských jednotiek.

Spear of Shojin (meč + kvapka) Základný útok obnoví 8 many. Vďaka mane spôsobujete kritické útoky.

Statik Shiv (luk + kvapka) Každý tretí útok spôsobí 60 magické poškodenie 3-om nepriateľom.

Gargoyle Stoneplate (plášť + vesta) Jednotka s týmto itemom získa o 18 extra armor a magickú rezistenciu.

Tiefs Glows (rukavica + rukavica) Počas každého kola dostanete dva náhodné itemy.

Titans Resolve (luk + vesta) Item pre defenzívne jednotky vpredu, ktorý zvyšuje útok a magické schopnosti, armor a rezistenciu.

Guardbreaker (rukavica + opasok ) Po útoku na jednotku so štítom spôsobujú útok o 30% viac poškodenia počas 3 sekúnd.

Warmogs Armor (opasok + opasok) Tento solídny defenzívny item pridáva extra 800 života pre jednotky. Vhodný najmä pre defenzívne typy jednotiek.

Zekes Herald (meč + opasok) Dvom jednotkám po stranách, tej na ktorej je tento item sa zvýši rýchlosť útoku.

Zephyr (opasok + plášť) Zephyr zdvihne do vzduchu nepriateľskú jednotu. Veľmi silný item ak chcete vyradiť na určitý čas nepriateľské jednotky pôsobiace najväčšie poškodenie.

ZzRot Portal (luk + opasok) defenzívny item vhodný ak mate slabšiu obranu. Po smrti jednotky s týmto itemom sa objaví fialová príšera, ktorá spomalí postup nepriateľských jednotiek.

Itemy pridávajúce triedu (špachtľa + iný základný item) Itemy založené na špachtle sa menia podľa sezóny.

Ornn-ové itemy Špeciálne itemy, ktoré je možné získať len cez augmenty.

Aplikácia na pomoc so stavaním itemov

Zo začiatku môžete mať problém so stavaním itemov, preto aplikácie nižšie vám pomôžu vizuálne zobraziť počas hry čo robí aká kombinácia itemov.

Hodnotenie sily itemov

Itemy je možné triediť podľa sily a váhy akú majú v hre. S-kové itemy sú najsilnejšie, A-čkové itemy sú všeobecne silné, ale nie až tak výrazne ako S-kové a B-čkové itemy môžu priniesť určitú výhodu v špecifickej situácií. Na tftmeta si môžete pozrieť toto členenie kvality itemov.

Typy itemov v Teamfight tactics

V skratke, základom je stavať kombinované itemy. Tie môžu mať obrannú povahu alebo útočnú povahu. Je vhodne mať vyvážený počet obranných aj útočných itemov. Nevsadiť všetko len na útok napríklad. Obranné itemy sú určené pre predné jednotky, ktoré majú veľa života a obrany čo spomaľuje postup nepriateľa. Útočné itemy sú určené pre jednotky v zadnej línií, ktoré majú malý život, ale zato pôsobia veľké magické alebo fyzické poškodenie. Podľa toho či máte jednotku s magickým alebo fyzickým útokom používate itemy. Pokým item „Jeweled Gauntlet” je určený pre jednotky s magickým útok, “Deathblade” je vhodný pre tie s fyzickým útokom.

Extra itemy

Nákovy (Anvils) – Nákova je objekt, ktorý sa vam zobrazí na spodnej časti obrazovky. Ten predáte a sú vám ponúknuté itemy, z ktorých si môžete vyberať.

Magnetický odstraňovač (Magnetic Remover)  Tento item odstráni itemy, ktoré ste už použili na jednotke.

Prekovanie itemu (The Reforger) Reforger preková teda náhodne zamení kombinovaný item.

Duplikátor (Champion Duplicator) Duplikátor alebo Neeko vám pridá extra 1 jednotku, keď ho prenesiete na postavu, ktorú hľadáte. Ak máte napríklad dve jednotky, tak po použití duplikátoru budete mať bezstarostní dvojkový level tejto jednotky.

Kocky (The Loaded Dice) Po použití na jednotku vám môžu byť ponúknuté karty s jednotkami, ktoré hľadáte.

popis špióni jednotky aké majú vlastnosti

Šampióni alebo bojové jednotky v TFT

Šampióni sú bojové jednotky, ktoré automaticky bojujú v teamfight tactics. Získať ich môžete buď z kolotoču alebo si ich môžete kúpiť prostredníctvom piatich kariet v spodnej časti obrazovky. Každý šampión je v niečom špecifický, buď v obrannej, útočnej stránke alebo môžete zoslať negatívne vlastnosti na nepriateľsky tím ako napríklad „omráčenie“. Pokým itemy sa poväčšinou nemenia, tak bojové jednotky sa po každej sezóne alebo patchy zmenia.

Množstvo jednotiek v obehu

Ako sme si vysvetľovali, tak jednotky si môžete kupovať prostredníctvom kariet v spodnej časti obrazovky. Problém je, že nie je neomedzený počet jednotiek v obehu. Ak viacero hráčov kúpi určitý typ jednotky ako napríklad „Lux“, tak môžete rolovať koľko chcete a nedostanete túto jednotku. Lux je konkrétne štvorkový typ jednotky a tých je v obehu 12. Ak majú vaši protihráči 10 Lux-iek, tak túto jednotku nedostanete do druhého levelu.

Levelovanie jednotiek

Levelovanie jednotiek je viac menej jednoduché. Na začiatok má vaša bojová jednotka úroveň (Tier) 1, ak nájdete tri rovnaké jednotky tak prejdete do (Tier) 2 čo zvýšili silu a schopnosti vašej jednotky. Posledná najvyššia úroveň (Tier)  je 3. Vtedy musíte nájsť 9 rovnakých jednotiek.

Obranné vs útočné jednotky

Obranné jednotky bránia útočné jednotky preto chcete mať obranné jednotky vždy v predných radách. Obranné jednotky majú zvyčajne vyšší život a armor ako útočné jednotky preto dlhšie vydržia v boji. Útočné jednotky chcete mať vždy v zadných radách, aby sa k ním nepriateľské jednotky dostali čo najpomalšie. Zvyčajne majú vysoký attack damage alebo ability power. To či je jednotka útočná alebo obranná zistite ak si pozriete údaje ako Health (Zdravie), Armor (Obrana), Ability power (Magická sila), Attack Damage (Fyzický útok), Attack speed (Rýchlosť útoku), Critical rate (Kritický útok), MR (magic resitence) Mana (mana), DPS (automatické základne útoky), Range (Dosah útoku) na  tejto stránke:

Útočné jednotky – Rozdelenie

Existujú dva typy útočných jednotiek so zameraním na AD (attack damage) alebo AP (ability power). AD je skratka pre útočné jednotky s fyzickým útokom a AP pre jednotky s magickým útokom. Toto rozdelenie je podstatné vedieť, preto aby ste použili napríklad správne itemy. Nemá zmysel dávať AD itemy na magické jednotky. Taktiež ak kompozícia jednotiek v nepriateľskom tíme je príliš rezistentná na mágiu, tak s magickými útokmi moc nepochodíte.

triedy v tft

Triedy jednotiek alebo Synergie

Triedy jednotiek sa zvyknú meniť od sezóny ku sezóne a od patchu ku patchu. Triedy jednotiek môžete vidieť na ľavej časti obrazovky. Zoberme si napríklad triedu ako „Bruiser alebo Brawler“. Ak nájdete napríklad 2 jednotky s triedov Bruiser tak sa obom týmto jednotkám zvýši zdravie o 10%. Ak nájdete 4 tak o 35% a ak 6 tak o 70%. Triedy prakticky pridávajú bonusové pozitívne vlastnosti vášmu tímu, čo využijete v boji.

Hodnota šampiónov

Šampióni alebo jednotky môžu stáť 1 zlatú mincu alebo až 5 zlatých mincí. Čím je vyššia hodnota jednotky, tak tým je kvalitnejšia a silnejšia.

Itemy pre jednotky

Každá jednotka potrebuje určitý typ itemov. To aké itemy máte stavať na jednotky nájdete na tejto stránke keď rozkliknete konkrétneho šampióna.

List jednotiek

List jednotiek použitých v momentálnej sezóne nájdete tu, ale nižšie si uvedieme menovite aké jednotky sa v TFT zhruba používajú.

Ryze, Heimerdinger, Aatrox, BelVeth, Sion, Ahri, Ksante, Garen, Azir, Teemo, Nasus, Gwen, Voli, Kaisa, Jarvan, Taliyah, Katarina, Swain, Chogath, Darions, Velkoz, Yasuo, Malzahar, Reksai, Samira, Irelia, Sett, Shen, Karma, Warwick, Kalista, Sona, Kled, Ashe, Akshan, Lissandra, Cassiopeia, Tristana, Kassadin, Sejuani, Zed, Urgot, Aphelios, Ekko, Soraka, Taric, Viego, Aokai, Jayce, Renekton, Thex, Orianna, Jinx, Poppy, Kayle, Hhin, Galio, Vi, Aurelion, Pyke, Sena, Lucian, Syndra, Idas, Blitz, Lux, Lucian, Ezreal, Zeri, Syndra, Anivia

Ako sa naučíte hrať Teamfight tactics

Ako sa naučíte hrať Teamfight tactics?

Najjednoduchším spôsobom ako sa naučíte hrať túto hru je sledovať niekoho iného a pozorovať čo robí. Twitch je vhodným miestom na to ako odkukať nejaké tie efektívne stratégie hrania. Hlavne je podstatné sledovať niekoho kto sa TFT reálne rozumie ako napríklad Bebe872, ktorý je jeden z najlepších hráčov na svete v TFT.

Koniec

Ak sa vám článok páčil a chceli by ste niečo doplniť, tak mi môžete kľudne napísať. Nezabudnite sa prihlásiť na sledovanie mojich sociálnych sietí poprípade si pozrite iné herné články 🙂

Počítačové hry v zľavách

Zdieľaj článok:
ARGO
ARGO

Výbery najlepších aplikácií, filmov, hier a hudby. V prípade, že chcete mať vašu vlastnú top 10-ku na Argu, tak nám napíšte na www.argo.sk@gmail.com