Top 10 – Domáce recepty na dobrý spánok

Máte problémy s dobrým spánkom? Nie ste jediný, ide o čoraz častejšiu poruchu, ktorá nadobúda rozmer civilizačnej choroby. Hoci na liečbu nespavosti existuje mnoho “liekov” na predpis, niektorí ľudia radšej najprv skúšajú prostriedky skôr prirodzenejšieho pôvodu. V tomto článku sa budeme venovať 10 prírodným prostriedkom na spanie, ktoré vám umožnia opäť raz zažiť kvalitný spánok, ktorý vás fyzicky ako aj psychicky pripraví na budúci deň.

Zvoľ top desiatku

Card image cap
(0)

Buďte viac na Slnku

Možno ste to nevedeli, no Slnko pomáha regulovať cirkadiánny rytmus. Vďaka vystaveniu sa slnečnému svetlu počas dňa budete bdelší, zatiaľ čo v noci budete mať kvalitnejší spánok. Vystavenie jasnému slnečnému svetlu môžete zvýšiť tým, že budete viac času tráviť vonku. Ak pracujete v interiéri, je častou chybou zaťahovať závesy. Tým však sabotujete celý tento rytmus, dôsledkom čoho je nekvalitný spánok.

Card image cap
(0)

Pozor na modré svetlo vo večerných hodinách

Modré svetlo, ktoré vyžarujú elektronické zariadenia, ako sú smartfóny a notebooky, môže narušiť produkciu melatonínu, teda hormónu, ktorý pomáha regulovať spánok. Ak chcete znížiť vystavenie modrému svetlu vo večerných hodinách, môžete používať okuliare blokujúce modré svetlo či nastaviť displej smartfónu alebo monitor počítača. Najoptimálnejším riešením je pravdaže úplne sa vyhnúť elektronickým zariadeniam a to minimálne hodinu pred spánkom.

Card image cap
(0)

Dbajte na to čo jete a pijete

Niektoré potraviny a nápoje môžu dlhodobo a pravidelne narúšať váš spánok. Kofeín s polčasom rozpadu 7 hodín ale aj alkohol môžu narušiť váš cyklus spánku a bdenia. Ťažké jedlá môžu spôsobiť zažívacie ťažkosti a sťažovať tak zaspávanie. Na druhej strane, potraviny bohaté na horčík, ako sú banány a celozrnné obilniny, môžu pomôcť navodiť pocit ospalosti a pomôžu zrelaxovať vaše napäté svaly.

Card image cap
(0)

Fyzická aktivita je dôležitá

Pravidelná fyzická aktivita vám môže pomôcť rýchlejšie zaspať a zlepšiť celkovú kvalitu vášho spánku. Ak vaša práca spočíva v sedení v kancelárii za počítačom, určite zvážte spôsoby, ako môžete zakomponovať akúkoľvek fyzickú aktivitu do vášho denného režimu, či už na pracovisku alebo doma.

Card image cap
(0)

Počúvajte svoje telo a skúste doplnky

Okrem horčíka existujú aj ďalšie doplnky, ktoré môžu pomôcť zlepšiť váš spánok, napríklad koreň valeriány, harmanček, mučenka či kanabidiol. Pred užívaním akýchkoľvek doplnkov je však dôležité poradiť sa so svojím lekárom, pretože môžu mať dopad na vaše lieky, alebo mať neočakávané vedľajšie účinky.

Card image cap
(0)

Natrénujte vaše telo: Snažte sa spať a prebúdzať v rovnakom čase

Udržiavanie konzistentného spánkového režimu môže pomôcť regulovať vnútorné hodiny vášho tela a zlepšiť tak kvalitu vášho spánku. Snažte sa chodiť spať a vstávať každý deň v rovnakom čase, a to aj počas víkendov. Pomôže to naučiť vaše telo rozpoznať, kedy je čas spať a kedy je čas vstávať.

Card image cap
(0)

Cvičte aspoň 20 minút

Pravidelné cvičenie, vrátane silových cvikov ako aj strečingov, má rovnako ako bežná fyzická aktivita dopad na kvalitu spánku. Zaspíte za rýchlejšiu dobu a spánok bude hlbší a menej prerušovaný.

Card image cap
(0)

Matrac a vankúš

Vytvorenie pohodlného prostredia na spanie môže výrazne ovplyvniť kvalitu vášho spánku. Investujte do pohodlného matraca a vankúša, ktoré poskytujú primeranú oporu pre vaše telo. Zabezpečte, aby bola vaša spálňa primerane chladná, tmavá a tichá, čím podporíte pokojné prostredie na spánok.

Card image cap
(0)

Snažte sa nezaspať pri oddychu

Siesta je skvelou voľbou pre nadobudnutie energie v poobednajších hodinách. Je však dôležité, aby ste nezaspali, nakoľko dôjde k rozhodeniu vášho spánkového režimu.

Card image cap
(0)

Zatočte so starosťami

Stres a úzkosť môžu výrazne ovplyvniť vašu schopnosť zaspať. Vyriešenie starostí, prípadne meditácia či relaxačné cviky ako je jóga môžu pomôcť upokojiť vašu myseľ a podporiť pokojnejší spánok.

Zdieľaj článok:
ARGO
ARGO

Výbery najlepších aplikácií, filmov, hier a hudby. V prípade, že chcete mať vašu vlastnú top 10-ku na Argu, tak nám napíšte na www.argo.sk@gmail.com