Top 10 – Najlepšie bylinkové čaje na trávenie

Chcete si opäť začať vychutnávať jedlá bez obáv zo žalúdočných alebo črevných ťažkostí? Existuje na to úplne prírodné a efektívne riešenie v podobe bylinkových čajov. Nielenže sú chutné, osviežujúce a hydratujúce v letných horúčavách, môžu tiež pomôcť vášmu tráveniu a zlepšiť vaše pohodlie ako aj náladu. V tomto článku vám predstavíme desať najlepších bylinných čajov na trávenie a liečenie zažívacích ťažkostí.

Zvoľ top desiatku

Card image cap
(0)

Kamilkový čaj

Tiež známy ako rumančekový alebo harmančekový čaj, ide o skutočne efektívny čaj schopný liečiť vaše problémy s trávením, ako je nadúvanie, reflux, plynatosť alebo hnačka. Tento čaj upokojuje vašu tráviacu sústavu. Vyrába sa z jemných kvetov harmančeka a vďaka obsiahnutým látkam dokáže upokojiť váš žalúdok a zmierniť ťažkosti. Rovnako môže tiež ochrániť váš žalúdok pred vredmi a infekciami tým, že bojuje proti zápalom a škodlivým baktériám. Okrem toho vám harmančekový čaj môže pomôcť uvoľniť sa a zvýšiť kvalitu spánku, čo je skvelé pre vaše celkové zdravie a psychické pohodlie.

Card image cap
(0)

Žihľavový čaj

Žihľavový čaj je z listov žihľavy, vďaka čomu má zemitú chuť a nadobúda tmavozelenú farbu. Pri jeho pití vás pravdaže žihľava svojim jedom nepichne, práve naopak, žihľavový čaj vám vďaka bohatému obsahu antioxidantov a protizápalovým vlastnostiam pomôže neutralizovať a vyplaviť toxíny a baktérie z močových ciest, ktoré môžu pri ich dlhodobej prítomnosti začať spôsobovať chronické problémy s trávením. Okrem toho vám pomôže aj pri artritíde a bolestiach a to tým, že zníži zápal v tele a zlepší krvný obeh. Žihľavový čaj môže tiež vyrovnať hladinu cukru v krvi a predchádzať chronickým ochoreniam, ako je cukrovka, srdcové choroby a rakovina.

Card image cap
(0)

Palinový čaj

Čaj z paliny je kvetinový a bylinný čaj, ktorý vám môže pomôcť pri problémoch s trávením, ako sú nadúvanie, tráviace ťažkosti, nevoľnosť alebo hnačka. Dokáže uvoľniť žalúdočné svaly, zlepšiť vylučovanie žlče a znížiť zápal. Môže tiež zabrániť žalúdočným vredom a infekciám tým, že bojuje proti škodlivým baktériám. Čaj z pŕhľavy môže mať aj sedatívne a relaxačné účinky, ktoré môžu zlepšiť kvalitu spánku a znížiť stres ako aj jeho účinky na nervovú sústavu. Čaj z paliny môže tiež zmierniť bolesti kĺbov, stimulovať krvný obeh a podporovať zdravie pečene.

Card image cap
(0)

Nechtíkový čaj

Čaj z nechtíka lekárskeho, známy aj ako nechtíkový čaj, je farebný a chutný čaj z kvetov a listov nechtíka lekárskeho. Nechtík vám pomôže pri nevoľnosti, kŕčoch a menštruačných bolestiach tým, že stimuluje žalúdočné svaly a znižuje zápal. Môže tiež liečiť rany a vredy v tráviacom trakte, posilňuje váš imunitný systém a zabraňuje infekciám ako aj ich šíreniu. Čaj z nechtíka lekárskeho môže mať dokonca protirakovinové účinky vďaka vysokému obsahu antioxidantov.

Card image cap
(0)

Mätový čaj

Mätový čaj je nádherne voňajúci a osviežujúci čaj, ktorý vás nielenže povzbudí no pomôže aj pri problémoch s trávením. Aj mäta je schopná uvoľniť žalúdočné svaly, zlepšiť problémy so žlčou a medzitým znížiť plynatosť, nadúvanie a rôznorodé poruchy trávenia. Môže tiež zabrániť nevoľnosti a zvracaniu, najmä ak máte nevoľnosť z pohybu alebo prechádzate chemoterapiou. Mätový čaj môže tiež upokojiť vaše hrdlo a zmierniť príznaky prechladnutia a chrípky tým, že vám otvorí nosové cesty.

Card image cap
(0)

Feniklový čaj

Feniklový čaj je čaj s unikátnou vôňou a povzbudzujúcou sladkastou chuťou. Je známy svojou schopnosťou zmierňovať tráviace problémy, ako je nadúvanie, reflux kyseliny a iné žalúdočné ťažkosti. Čaj je plný dobrôt z feniklu, obsahuje vitamíny (B a C) a dôležité minerály (draslík, horčík a vápnik), je aj plný antioxidantov a mnohých bioaktívnych látok, ktoré zlepšujú trávenie. Môže tiež zmierniť zápchu uvoľnením tráviacich svalov, čím pomáha čistiť vaše telo od toxínov. Feniklový čaj je bezpečným a účinným čajom na takmer všetko, od tráviacich problémov až po nespavosť. Odporúča sa čaj z feniklu zaraďovať do vášho jedálnička pomaly.

Card image cap
(0)

Zázvorový čaj

Zázvorový čaj je korenistý a hrejivý čaj, ktorý vylieči nadúvanie, reflux, plynatosť, hnačku a iné. Môže stimulovať sťahovanie a vyprázdňovanie žalúdka, vďaka čomu môže pomôcť pri nevoľnosti, kŕčoch a iných poruchách trávenia. Môže tiež chrániť váš žalúdok pred vredmi a infekciami tým, že bojuje proti zápalom a škodlivým baktériám. Zázvorový čaj môže tiež znížiť hladinu cukru v krvi, znížiť bolesť a zápal a posilniť váš imunitný systém.

Card image cap
(0)

Medovkový čaj

Medovka je citrusový a aromatický čaj, ktorý vám môže pomôcť pri problémoch s trávením, ako sú krvácanie, tráviace ťažkosti a nevoľnosť. Dokáže uvoľniť žalúdočné svaly a znížiť zápal, zabrániť žalúdočným vredom či infekciám. Medovkový čaj môže tiež zlepšiť vašu náladu, kognitívne funkcie a kvalitu spánku tým, že znižuje stres a úzkosť.

Card image cap
(0)

Rebríčkový čaj

Čaj z rebríčka je bylinný kvetinový čaj so sladkou, citrónovou chuťou. Je známy svojou schopnosťou zmierňovať tráviace problémy, ako je nadúvanie, plynatosť a iné žalúdočné ťažkosti. Je plný antioxidantov, vitamínov a mnohých látok, ktoré zlepšujú metabolizmus. Ide o bylinu s účinkom na nervovú sústavu, vďaka čomu podporuje relaxáciu tela a mysle, zmierňuje teda celkové nervové napätie. Ide o vynikajúci čaj, ktorý môžete bez obáv zaradiť do svojho jedálníčka.

Card image cap
(0)

Šalviový čaj

Šalviový čaj, známy aj ako šalviový čaj, je bylinný čaj z listov rastliny Salvia officinalis. Má jemne mätovú chuť a je známy svojimi zdravotnými účinkami, nakoľko je bohatý na bioaktívne zlúčeniny vrátane éterických olejov a fenolových zlúčenín. Tieto zlúčeniny majú silné antioxidačné a protizápalové účinky pôsobiace po tele, vrátane tráviaceho traktu. Používa na všeobecnú liečbu porúch trávenia ale aj krvného obehu, bronchitídy, kašľa, astmy, angíny, zápalov úst a hrdla, depresií, nadmerného potenia, kožných ochorení a mnohých ďalších chorôb a porúch.

Zdieľaj článok:
ARGO
ARGO

Výbery najlepších aplikácií, filmov, hier a hudby. V prípade, že chcete mať vašu vlastnú top 10-ku na Argu, tak nám napíšte na www.argo.sk@gmail.com