nedeľa, 25 februára, 2024
ÚvodAplikácieTop 10 - Najlepšie grafické editory na tvorbu bitmapovej a vektorovej grafiky

Top 10 – Najlepšie grafické editory na tvorbu bitmapovej a vektorovej grafiky

V prípade, že chcete tvoriť grafický dizajn alebo sa len baviť maľovaním digitálnych obrázkov tak potrebujete grafický editor. Grafický editor je aplikácia určená pre grafických dizajnérov a umelcov. Tí prostredníctvom série nástrojov ako štetec, pero, plechovka farby, guma atď.. vedia vytvoriť digitálne obrázky. Grafické editory sa delia na dva hlavne typy podľa toho s akou grafikou vedia pracovať. Pokým rastrové editory vynikajú v tvorbe fotorealistických obrázkov a úprave fotografií, tak vektorové editory skôr slúžia na návrh logotypov alebo jednoduchých 2D ilustrácií. Nasledujúci zoznam vám pomôže pri voľbe vhodného programu na tvorbu digitálnych obrázkov.

Zvoľ top desiatku

Card image cap
(1)

Photoshop – Bitmapový editor

Adobe Photoshop je bitmapový alebo inak povedané rastrový grafický editor primárne určený na prácu s fotografiami. Vo Photoshope môžete jednoducho retušovať fotografie, upravovať ich farby, odstraňovať pozadia, zaostrovať detaily atď... Okrem práce s fotkami je Photoshop ideálny na digitálnu maľbu, keďže štetce a nástroje tohto editoru sú vhodné na tvorbu detailnejší obrázkov oproti vektorovým editorom.

Card image cap
(1)

Illustrator – Vektorový editor

Adobe Illustrator je profesionálny grafický editor určený na prácu s vektorovou grafikou. Tento program bol uvedený na trh v roku 1986 firmou Adobe Systems pre operačné systémy Mac a Windows. Ak mate v pláne tvoriť vektorové obrázky pre komerčné účely, tak Adobe Illustator je tou pravou voľbou vďaka inováciám a vylepšeniam, ktoré prinášajú nové verzie tejto aplikácie. Vylepšené nástroje vám vedia šetriť čas pomáhať vytvárať lepšie vektorové ilustrácie.

Card image cap
(1)

Gimp – Bitmapový editor

Gimp je najpopulárnejšia alternatíva na tvorbu bitmapovej grafiky zadarmo. Užívateľské prostredie tohto programu je podobné Photoshopu a bez problémov v ňom zvládnete akúkoľvek fotomanipuláciu alebo digitálnu maľbu. Gimp je pravidelne aktualizovaný o vylepšené alebo nové nástroje.

Card image cap
(1)

Inkscape – Vektorový editor

Inkscape je vektorový grafický editor, za ktorého používanie nemusíte vôbec platiť. Je to open-source platforma na úpravu vektorovej grafiky vyvíjaná od roku 1999. Inkscape môžete nainštalovať na windows, macOS alebo linux s tým, že tento program je preložený do viac ako 90-tich jazykoch. Okrem tvorby grafiky môže Inkscape slúžiť na konvertovanie obrázkových súborov zadarmo bez žiadnych limitov.

Card image cap
(0)

Sketch – Vektorový editor

Vektorový editor primárne určený pre používateľov Mac operačného systému. Oproti Ilustrátoru nie je tento program až tak zložitý, keďže nemá toľko funkcií na tvorbu zložitejších vektorových ilustrácií, ale ak potrebujete dizajnovať jednoduché vektorové logá alebo ikony, tak Sketch môže byť viac ako ideálny.

Card image cap
(0)

Affinity Designer – Vektorový editor

Affinity Designer je kvalitný vektorový editor so stovkami nástrojov na tvorbu jednoduchých alebo aj zložitých vektorových ilustrácií. Užívateľské prostredie je veľmi podobné Ilustrátoru. V programe nájdete vrstvy, masky, efekty, štetce, textúry, farebné prechody atď… Narozdiel od Ilustrátoru stačí zaplatiť len jednorazový poplatok s tým, že program môžete nainštalovať na Windows, Mac alebo Ipad.

Card image cap
(0)

Corel Draw – Vektorový editor

CorelDraw je asi najznámejšou alternatívou ku Adobe Illustrátoru. Jedná sa o program od kanadskej firmy Corel Corporation, ktorý je na trhu od roku 1987. Funkciami, používateľských prostredím a cenou je porovnateľný s Ilustrátorom. Ak mate v pláne tvoriť vektorovú grafiku na komerčné účely, tak CorelDraw to s prehľadom zvládne. V prípade ročného predplatného môžete využiť 10% zľavu na tento softvér.

Card image cap
(0)

PaintShop Pro – Bitmapový editor

PaintShop Pro je bitmapový editor na úrovni Pohotoshopu, v ktorom zvládnete akékoľvek úpravy fotografií ako odstránenie červených očí, vybielenie zubov, odstránenie fľakov z kože alebo odstránenie zbytočných objektov z obrázku. Oproti Pohoshopu sa jedná o cenovo dostupnejšiu alternatívu, ktorá vám ponúka AI nástroje.

Card image cap
(0)

Artweaver – Bitmapový editor

Artweaver je jednoduchší bitmapový editor vyvinutý Borisom Eyrichom pre amatérov, ale aj profesionálov v oblasti grafického dizajnu a digitálneho umenia. Program je možné kúpiť za veľmi prijateľnú cestu s tým, že aj v dnešnej dobe sa pracuje na jeho vylepšeniach a úpravách. Artweaver je dostupný pre windows alebo linux.

Card image cap
(0)

Pixelmator – Bitmapový editor

Bitmapový editor vyvinutý pre MacOS na profesionálnu úpravu rastrových obrázkov. Tak ako vo väčšine editorov tohto typu aj Pixelmator ponúka možnosti na úpravu farieb fotiek, pridanie filtrov, efektov alebo textúr. Nechýba ani možnosť manipulovať s fotografiou pridaním alebo odstránením objektov. Pomocou štetcov rôznych tvarov sa otvára možnosť použiť tento program aj na tvorbu digitálneho umenia a dizajnu.

ARGO
ARGOhttps://www.argo.sk
Výbery najlepších aplikácií, filmov, hier a hudby. V prípade, že chcete mať vašu vlastnú top 10-ku na Argu, tak nám napíšte na www.argo.sk@gmail.com
PODOBNÉ PRÍSPEVKY

POPULÁRNE PRÍSPEVKY

ORIGINÁLNA POTLAČ