Top 10 – Najobľúbenejšie farby

Farby sú dôležitou súčasťou nášho života. Môžu ovplyvňovať našu náladu, emócie a dokonca aj naše správanie. Farby sú natoľko silné, že môžu ovplyvňovať náš mozog a rôzne hormóny ním produkované. Aj z toho dôvodu mnohí ľudia považujú výber farby svojho nábytku či stien za vedu. Neviete sa rozhodnúť, ktorá farba je pre vás tá pravá? V tomto článku preskúmame 10 najobľúbenejších farieb a to, čo predstavujú a aké majú dopady na naše emócie.

Zvoľ top desiatku

Card image cap
(2)

Modrá

Modrá je mnohými obľubovaná farba, reprezentuje totižto dôveru, lojalitu a stabilitu. Je tiež všeobecne známe, že má na ľudí upokojujúci účinok a môže napomôcť v znížení stresu a úzkosti. Modrá farba sa častokrát používa vo firemných logách a značkách, pretože navodzuje pocit profesionality a spoľahlivosti. Finančné spoločnosti ako napr. Allianz, politické strany ako napr. SDKÚ a pod.

Card image cap
(2)

Čierna

Čierna sa často spája s mocou, sofistikovanosťou, eleganciou ale aj tajomnosťou. Je tiež známe, že má na ľudí vizuálne zoštíhľujúci účinok. Čierna však môže byť spájaná aj s negativitou a smrťou. Ak ju plánujete využiť v dizajne svojej značky, dávajte si pozor na prílišné používanie čiernej, pretože všetkého veľa škodí a priveľa čiernej môže pôsobiť skôr depresívne než elegantne.

Card image cap
(2)

Červená

Červená sa spája so silnými emóciami, ako je láska, vášeň ale aj hnev. Je tiež známe, že stimuluje chuť do jedla a môže zvyšovať aj tep. Červená sa častokrát používa na obaloch potravín (napr. McDonald’s, KFC, reštaurácie a pod.) ako aj v reklamách, pretože môže v ľuďoch vyvolať pocit hladu.

Card image cap
(2)

Zelená

Zelená sa spája s prírodou, rastom a harmóniou. Je tiež známe, že má na ľudí upokojujúci účinok a môže pomôcť znížiť úroveň úzkosti. Zelená sa často používa v produktoch pre zdravie a wellness, u ľudí totižto navodzuje pocit sviežosti ako aj vitalitu.

Card image cap
(2)

Biela

Biela sa často používa v zdravotníctve, pretože navodzuje pocit čistoty, neporušenosti a bezpečia. Spája sa však tiež s prázdnotou a izoláciou. Biela je skvelá farba, ak chcete navodiť pocit jednoduchosti a minimalizmu. Príliš veľa bielej však môže pôsobiť nudne a nezaujímavo.

Card image cap
(0)

Fialová

Fialová sa spája s kreativitou, predstavivosťou, duchovnosťou ako aj vznešenosťou (Byzantská ríša obľubovala danú farbu). Je tiež známe, že má na ľudí upokojujúci účinok a môže u ľudí pomôcť znížiť stres. Fialová sa často používa v kozmetických výrobkoch, pretože navodzuje pocit luxusu a sofistikovanosti.

Card image cap
(0)

Oranžová

Častokrát používanána obaloch a reklamách na potraviny (napr. Burger King), pretože rovnako ako červená farba aj oranžová môže v ľuďoch vyvolať pocit hladu. Spája sa tiež so vzrušením, nadšením a je vo všeobecnosti farba, ktorá vyvoláva v ľuďoch energiu. Rovnako môže navodiť pocit priateľskosti. Príliš veľa oranžovej však môže byť pre oči dráždivé.

Card image cap
(0)

Žltá

Žltú farbu častokrát nájdete na výstražných značkách, pretože ako jedna z málafarieb dokáže upútať pozornosť a dodáva však ľuďom pocit optimizmu, šťastia a energie. Možno ju však negatívne asociovať aj so zbabelosťou a zradou. Priveľa žltej však môže zhoršiť stavy úzkosti.

Card image cap
(0)

Rúžová

Ružová sa často používa v kozmetických značkách, pretože vyjadruje pocit ženskosti, romantiky ako aj hravosti a zábavy. Medzi jej negatívne asociácie patrí nezrelosť a slabosť. Priveľa ružovej však môže byť príliš dráždivé pre mnohých ľudí.

Card image cap
(0)

Tyrkysová

Tyrkysová je častokrát používaná v cestovnom ruchu, navodzuje totižto pocit pokoja, uvoľnenia, ako aj kreativity či inovácie. Môže však reprezentovať aj nerozhodnosť či nespoľahlivosť. Prílišne tyrkysové prostredie môžepripadať ľuďom zmätočne.

Zdieľaj článok:
ARGO
ARGO

Výbery najlepších aplikácií, filmov, hier a hudby. V prípade, že chcete mať vašu vlastnú top 10-ku na Argu, tak nám napíšte na www.argo.sk@gmail.com