Top 10 – Najbohatšie krajiny sveta

Pozrime sa na najbohatšie krajiny sveta v roku 2023 podľa HDP na obyvateľa. Nasledujúci zoznam obsahuje pomerne veľké množstvo menších a hlavne európskych krajín. Hlavným dôvodom je, že malé krajiny zvyknú mať malý počet obyvateľov, čo občas skresľuje bohatosť danej krajiny a to najmä západoeurópskych, ktoré sú historicky bohatšie v porovnaní so svetom. Je nutné zároveň dodať, že menšie krajiny zvyknú ekonomicky agilnejšie. Životná úroveň v týchto krajinách je teda spravidla vždy vysoká.

Zvoľ top desiatku

Card image cap
(0)

Luxembúrsko

Luxembursko je malá krajina v srdci západnej Európy. Krajina je známa najmä svojimi hradmi a nízkymi daňami. Luxembursko má približne 625 000 obyvateľov a je to jedna z najatraktívnejších investičných destinácií. Nedávno do Luxemburska presťahovali svoje regionálne centrály spoločnosti ako Skype ale aj Amazon. Okrem toho má Luxembursko etablovaný oceliarsky priemysel. Luxembursko patrí medzi krajiny, ktoré pomerne úspešne zatočili s pandémiou Covid-19 a po pandémii sa hospodárstvu krajiny aj naďalej darí.

Card image cap
(0)

Švajčiarsko

Švajčiarsko je ďalšou európskou krajinou, ktorá je neprekvapivo bohatá. Patrí medzi krajiny známe svojimi vynálezmi, bankami, lyžiarskymi strediskami a neuveriteľne vysokou minimálnou mzdou. Švajčiarsko má nízky počet obyvateľov ale zato vysoko diverzifikovanú ekonomiku. Vyváža kvantum rôznych produktov ako napr. farmaceutické výrobky, drahé kamene a kovy, elektronické prístroje, počítače, hodinky, zdravotnícke zariadenia atď. Švajčiarsko má najvyššiu hustotu milionárov na svete.

Card image cap
(0)

Írsko

Ostrovný štát, Írsko sa v roku 2023 má podľa metrík stať treťou najbohatšou krajinou na svete. Írska ekonomika je jednou z najrýchlejšie rastúcich ekonomík v Európe vďaka diskutabilným daňovým zákonom pre technologických gigantov ako Apple, Google či Facebook. V porovnaní s ich minulosťou si Írsko výrazne polepšilo a Veľká Británia má čomu závidieť.

Card image cap
(0)

Nórsko

Nórsko je vďaka rozumným a strategickým rozhodnutiam jednou z najbohatších európskych krajín. Jeho hospodárstvo poháňa ropa ale aj zemný plyn zo Severného mora. Je najväčším producentom ropy v západnej Európe a momentálne je jedným z najväčších dodávateľov zemného plynu ale aj ropy na trhu EÚ. V posledných rokoch sa nórska ekonomika mierne zmenšila najmä kvôli pandémii.

Card image cap
(0)

Spojené štáty

Spojené štáty americké sú na celom svete uznávané ako ekonomicky najrozvitejšia krajina, síce je americký sen stráca na atraktivite, stále je to zem možností a inovácie. Má ohromné a rozmanité hospodárstvo produkujúce tovary a služby, ktoré využívajú miliardy na celom svete.

Card image cap
(0)

Dánsko

Dánsko má moderné a medzinárodne konkurencieschopné hospodárstvo založené na službách. Počet obyvateľov krajiny je približne 6 miliónov a vďaka sociálne založenej ekonomike poskytujú svojím obyvateľom neporovnateľnú sociálnu stabilitu. Hlavnými zdrojmi príjmov obyvateľov Dánska sú výroba, cestovný ruch a vývoz ropných produktov. Miera zamestnanosti v Dánsku je veľmi vysoká, vďaka čomu má vláda stabilný prísun relatívne vysokého množstva daní.

Card image cap
(0)

Island

Severský ostrovný štát známy svojou zaujímavo vyzerajúcou odlesnenou krajinou plnou sopiek, gejzírov a geotermálnych horúcich prameňov. Napriek svojej polohe má diverzné hospodárstvo. Podľa MMF islandská ekonomika prosperuje najmä za pomoci cestovného ruchu, exportu a zahraničným investíciám.

Card image cap
(0)

Singapúr

Keď Singapur v roku 1965 získal nezávislosť, nebol ani zďaleka taký bohatý ako dnes. Polovica jeho obyvateľov bola negramotná a nemal žiadne prírodné zdroje, ktoré by mohol vyvážať, nieto ešte spracovať. Vďaka tvrdej práci a rozumnej politike však krajina si prešla dlhou cestou k úspechu. V súčasnosti je najúspešnejšou ázijskou ekonomikou a centrom finančných a technologických inovácií.

Card image cap
(0)

Austrália

Kontinent a krajina zároveň, Austrália nie je len o púšti a kengúr, je to diverzifikovaná ekonomika založená na službách a robustnom priemysle a v posledných rokoch rastie aj naďalej. Vďaka relatívne malému počtu obyvateľov a prísunu vyštudovaných imigrantov, ako aj bohatým prírodným zdrojom, sa Austrália teší vysokej životnej úrovni.

Card image cap
(0)

Katar

Maličká no bohatá krajina, Katar má obrovské zásoby ropy a zemného plynu, vďaka čomu si dokáže diverzifikovať ekonomiku a rozviť svoj priemysel, najmä za pomoci imigrantov z ázije, čo znižuje lokálnym firmám náklady no častokrát sa to pripomína nekalými a častokrát diskriminačnými praktikami lokálnych firiem. Katar je už 20 rokov jednou z najbohatších krajín sveta vďaka čomu sa Katar môže pýšiť nádhernou infraštruktúrou.

Zdieľaj článok:
ARGO
ARGO

Výbery najlepších aplikácií, filmov, hier a hudby. V prípade, že chcete mať vašu vlastnú top 10-ku na Argu, tak nám napíšte na www.argo.sk@gmail.com