Top 10 – Najlepšie zdroje do PC | Akú značku zdroja vybrať?

Napájací zdroj do PC (skratkou PSU) je srdcom každého počítača. Premieňa striedavý prúd zo zásuvky na jednosmerný prúd s nízkym napätím, ktorý potrebujú vaše komponenty. Zároveň chráni váš systém pred prepätím a kolísavým napätím. Výber správneho PSU pre váš počítač je veľmi dôležitý, pretože môže ovplyvniť výkon, spoľahlivosť a životnosť vášho systému a jeho súčastí. Ako však nájsť najlepší PSU pre váš počítač? Existuje mnoho faktorov, ktoré treba zvážiť a ktoré predstavujeme nižšie, následne spíšeme zoznam desiatich najlepších výrobcov PC zdrojov

Výkon (Watty)

Najskôr je potrebné určiť požadovaný výkon. Online môžete nájsť mnoho ľahko použiteľných kalkulačiek výkonu, ktoré vám pomôžu zistiť váš potrebný výkon. V priemere si počítače v roku 2023 vyžadujú od 600 do 850 W zdroje.

Hráči s nízkym rozpočtom si vystačia aj s výkonom 450 W, no náročnejší hráči si už budu vyžadovať zdroje aj s viac ako 1000 Wattovým výkonom. Treba rovnako poznamenať, že len veľmi málo hráčov bude skutočne potrebovať zdroj s výkonom viac než 850 W, je ale vhodné zakúpiť zdroj s o čosi vyšším výkonom len pre istotu, nakoľko pri zdrojoch ide okrem účinnosti aj o možnosť neskôr upgradovať svoje komponenty, ktoré môžu brať viac energie.

Účinnosť (%)

Druhý najdôležitejší parameter je účinnosť premeny energie. Vo všeobecnosti existuje šesť štandardov účinnosti: 80 PLUS, 80 PLUS Bronze, 80 PLUS Silver, 80 PLUS Gold, 80 PLUS Platinum a 80 PLUS Titanium.

Tieto štandardy určujú, že PSU bude mať minimálne 80 % alebo vyššiu účinnosť. Čím vyššie hodnotenie, tým vyššia účinnosť (a cena).

Formát

Formát ako napr. ATX, SFX, TFX a pod. udáva veľkosť a teda kompatibilitu so PC skrinkami. Existujú aj poddruhy ako napr. miniATX a iné, vďaka ktorým bude váš počítač môcť byť kompaktnejší.

Modularita a konektory

Je užitočné mať zdroj, ktorý poskytuje všetky potrebné konektory, ktoré budú využívať vaše komponenty. Modulárnosť PC zdrojov je rovnako veľkým plusom, preto si vopred pozorne prečítajte zoznam konektorov ako aj recenzie daných zdrojov ešte pred kúpou. Modularita má rovnako dopad na to, ako to vyzerá vo vnútri vašej PC skrinky, odkiaľ sa bude ľahšie môcť čistiť usadený prach.

Záruka

Posledná vec, na ktorú sa treba pri novom zdroji PSU zamerať, je záruka. Lacné PSU majú zvyčajne záruku 2 až 5 rokov, PSU strednej triedy majú záruku 5 až 10 rokov a prémiové PSU majú záruku 10 a viac rokov. Dbanie na záruku je dôležité, kvalitný zdroj by vám mal vydržať 5 až 10 rokov bežného používania.

Teraz vám predstavíme 10 najlepších značiek PC zdrojov. Preskúmame ich vlastnosti, výhody a nevýhody a pomôžeme vám nájsť najlepší PSU pre váš počítač. Či už staviate nový počítač alebo si chcete zameniť staré komponenty, v článku jednozančne nájdete PSU, ktorý bude vyhovovať vašim potrebám a rozpočtu. Začnime!

Zvoľ top desiatku

Card image cap
(2)

Seasonic

Seasonic je renomovaný a oceňovaný OEM výrobca napájacích zdrojov, ktorý pôsobí v tomto odvetví už viac ako 40 rokov. Spoločnosť Seasonic je známa svojimi vysokokvalitnými a inovatívnymi výrobkami, ktoré ponúkajú vynikajúci výkon, účinnosť a spoľahlivosť. Vyrábajú PSU pre mnohé z hlavných značiek na trhu ako napr. Corsair či EVGA. Spoločnosť Seasonic si za svojimi výrobkami stojí a na niektorých svojich produktoch ponúkajú 12-ročnú záruku. Zatiaľ čo väčšina ich napájacích zdrojov sa pohybuje okolo záruky 5 až 10 rokov, spoločnosť, ktorá sa chváli takouto dlhou zárukou, ukazuje, že si je istá kvalitou svojho vyhotovenia.

Card image cap
(2)

Corsair

Vďaka spolupráci so spoločnosťou Seasonic sú napájacie zdroje Corsair neustále vysoko hodnotené a považované za jedny z najlepších dostupných. Vďaka ich osvedčenej kvalite a výkonu sú zdroje Corsair skvelou voľbou. Na väčšinu napájacích zdrojov Corsair sa poskytuje záruka v rozsahu 3 až 5 rokov, pričom na niektoré vybrané modely sa vzťahuje 7 až 10 rokov. Takže hoci skúsenosti s ich zákazníckym servisom môžu byť zmiešané, samotné produkty zostávajú na špičkovej úrovni. Spoločnosť Corsair sa pevne etablovala ako popredný výrobca napájacích zdrojov známy svojou dokonalosťou.

Card image cap
(2)

Thermaltake

Spoločnosť Thermaltake je známa výrobou kvalitných napájacích zdrojov, ako aj výrobou chladiacich produktov pre PC. Mnohé z ich zdrojov sú vybavené kvalitným RGB osvetlením. Napájacie zdroje Thermaltake sa môžu pochváliť zárukou od 5 rokov až po 10 rokov na modely vyššej triedy. Hoci skúsenosti so zákazníckymi službami sú zmiešané, zdroje Thermaltake zostávajú spoľahlivými, dlhotrvajúcimi a estetickými možnosťami známymi svojím výkonom a pútavým štýlom.

Card image cap
(1)

EVGA

EVGA je známa značka v oblasti herných počítačov. Spoločnosť EVGA, ktorá bola založená v roku 1999, začínala ako výrobca základných dosiek a grafických procesorov, ale odvtedy sa rozšírila aj na výrobu napájacích zdrojov a rôznych ďalších PC komponentov. Spoločnosť EVGA je známa kvalitnými a cenovo výhodnými produktmi. Väčšina zdrojov od EVGA má záruku okolo 3 až 5 rokov, tie prémiovejšie sa pýšia zárukou 7 až 10 rokov. Zákaznícky servis je rovnako kvalitný a nezanedbaný.

Card image cap
(1)

Enermax

Enermax je taiwanská spoločnosť známa vysokokvalitnými a účinnými napájacími zdrojmi. Ich ponuka zdrojov PSU zahŕňa cenovo dostupné až prémiové varianty s výkonom od 650 W do 1250 W. Vlajkové modely, ako napríklad séria MaxTytan, majú certifikát 80 Plus Titanium poskytujúce maximálnu účinnosť. Medzi kľúčové vlastnosti zdrojov Enermax patrí možnosť nastaviť rýchlosť ventilátorov, komplexné ochranné obvody a 5-ročná záruka. Hoci Enermax nie je taký populárny ako značky ako Corsair alebo EVGA, je uznávaný pre spoľahlivé, vysoko výkonné PSU s konkurencieschopnými cenami. Ponúkajú solídnu škálu modelov pre rôzne potreby a rozpočty.

Card image cap
(0)

Cooler Master

Cooler Master je známa firma s kvalitnými, cenovo výhodnými napájacími zdrojmi a slúži ako výrobca OEM pre hlavné značky na trhu. Ich zdroje majú štandardnú 5-ročnú záruku, hoci niektoré iné produkty Cooler Master majú záruku len 2-3 roky. Ak vám teda záleží na dlhodobej podpore, určite si skontrolujte záruku. Hoci nie je taká rozsiahla ako u niektorých značiek, Cooler Master stále vyrába spoľahlivé a cenovo dostupné PSU, ktoré sa stali priemyselným štandardom. Ponúkajú osvedčenú kvalitu bez toho, aby prerazili banku.

Card image cap
(0)

Be Quiet!

Be Quiet! je prémiová značka zdrojov napájania, ktorá vyrába vysokokvalitné zdroje napájania s vynikajúcim výkonom, spoľahlivosťou a účinnosťou. Ich PSU sú ideálne pre používateľov, ktorí pri zostavovaní svojich PC uprednostňujú zníženie hlučnosti a vyššiu účinnosť.

Card image cap
(0)

MSI

MSI ponúka rad účinných a vysokokvalitných napájacích zdrojov navrhnutých tak, aby spĺňali požiadavky na napájanie herných systémov. Ich PSU sa dodávajú s výkonom od 550 W do 1000 W, s modulárnymi aj nemodulárnymi možnosťami. Napájacie zdroje MSI sú vyrobené s použitím špičkových komponentov a prechádzajú prísnym testovaním stability a odolnosti. Majú certifikát 80 Plus pre energetickú účinnosť. Zameranie spoločnosti MSI na spoľahlivosť a výkon robí z jej PSU solídnu voľbu pre špičkové herné zostavy.

Card image cap
(0)

Asus

Spoločnosť ASUS ponúka celý rad spoľahlivých a účinných zdrojov napájania, ktoré spĺňajú potreby bežných aj špičkových herných zostáv. Ponuka napájacích zdrojov ASUS zahŕňa modely s nízkym výkonom od 550 W až po vysokovýkonne zdroje s 1300 W. Certifikácia účinnosti sa môže líšiť od 80 Plus Bronze, Silver, Gold až po Platinum. Kľúčové produktové rady zdrojov zahŕňajú série ROG Strix, TUF Gaming a Prime. Špičkové modely ROG Strix sú určené na pretaktovanie a zvládanie veľkého zaťaženia GPU. PSU od spoločnosti ASUS sú vyrobené z vysokokvalitných japonských kondenzátorov a ďalších komponentov, ktoré zaručujú stabilitu a dlhú životnosť. Obsahujú komplexné bezpečnostné funkcie, ako je ochrana proti nadmernému napájaniu, prepätiu, nadprúdu a skratu. Aj keď PSU od spoločnosti ASUS nepatria k najprémiovejším značkám, ponúkajú veľmi solídny výkon a spoľahlivosť za rozumné ceny. Zameriavajú sa na poskytovanie stabilného a tichého napájania herným systémom.

Card image cap
(0)

Fortron

Fortron je menej známa no za to spoľahlivá a cenovo dostupná značka vyrábajúca OEM napájacie zdroje pre iné značky. Kvalitné zdroje poskytuje na trhu už viac ako 25 rokov. Napájacie zdroje Fortron sú navrhnuté s vysoko kvalitnými komponentmi, pokročilými funkciami a robustnými ochranami, ktoré zabezpečujú optimálny výkon a životnosť.

Zdieľaj článok:
ARGO
ARGO

Výbery najlepších aplikácií, filmov, hier a hudby. V prípade, že chcete mať vašu vlastnú top 10-ku na Argu, tak nám napíšte na www.argo.sk@gmail.com