Top 10 – Najzárobkovejších filmov za rok 2022

Rok 2022 bol pre kiná pozoruhodný, nakoľko sa odrazili od pandémiou spôsobeného prepadu v rokoch 2020 a 2021. Celková suma desiatich najúspešnejších filmov roku 2022 (3,83 miliardy dolárov) výrazne prekonala kombinovanú sumu desiatich najúspešnejších filmov rokov 2020 (829,1 milióna dolárov) a 2021 (1,52 miliardy dolárov).

Zvoľ top desiatku

(0)

Avatar: The Way of Water

Zárobok: 2,2 miliárd dolárov. Dlho očakávané pokračovanie filmu Avatar (2009) Jamesa Camerona, ktorý je celosvetovo stále najziskovejším filmom všetkých čias (2,8 miliardy dolárov), sa po niekoľkých odkladoch konečne dostal do kín. Film pokračoval v príbehu Jakea Sullyho (Sam Worthington) a Neytiri (Zoe Saldana), ktorí čelili novej hrozbe zo strany ľudí, ktorí chceli využívať zdroje Pandory.

(0)

Top Gun: Maverick

Zárobok: 1,4 miliárd dolárov. Top Gun: Maverick sa stal najočakávanejším filmom roka. Na domácich predpremiérach zarobil rekordných 19,2 milióna dolárov a jeho otvárací víkend priniesol na domácom trhu 126,7 milióna dolárov, čím prekonal 15-ročný rekord Pirátov Karibiku: Na konci sveta. Zároveň zaznamenal najnižší percentuálny pokles druhého víkendu spomedzi všetkých filmov, ktoré debutovali nad 100 miliónov dolárov, a v júli prekonal Titanic a stal sa zároveň najúspešnejším filmom spoločnosti Paramount Pictures. V septembri sa stal piatym najvýnosnejším domácim filmom všetkých čias a je jediným filmom v histórii, ktorý sa dostal na prvé miesto počas víkendu Memorial Day aj Labor Day.

(0)

Jurassic World: Dominion

Zárobok: 1 miliarda dolárov. Šiesty film zo série Jurský park a tretí film z trilógie Jurský svet priniesol návrat pôvodných hviezd Sama Neilla, Laury Dern a Jeffa Goldbluma spolu s Chrisom Prattom a Bryce Dallas Howard. Film ponúkol okrem iného mimoriadne napínavú dinosauriu akciu.

(0)

Doctor Strange in Multiverse of Madness

Zárobok: 955 miliónov dolárov. Druhá sólovka Doctora Strangea v podaní Benedicta Cumberbatcha bola ohromujúcim dobrodružstvom, ktoré skúmalo alternatívne reality a dimenzie v rámci MCU. Vo filme sa objavila aj Scarlet Witch (Elizabeth Olsen), ktorá po udalostiach vo filme WandaVision (2021) zohrala kľúčovú úlohu, ako aj Wong (Benedict Wong), Mordo (Chiwetel Ejiofor), Christine Palmer (Rachel McAdams), America Chavez (Xochitl Gomez) a Bruce Campbell v cameo úlohe.

(0)

Minions: The Rise of Gru

Zárobok: 939 miliónov dolárov. Pokračovanie filmu Minions (2015) a piaty film zo série Despicable Me zachytáva príbeh o pôvode Grua (dabovaný Stevenom Carell), ktorý odmalička sníval o tom, že sa stane superzloduchom. Film sledoval jeho dobrodružstvá so svojimi vernými Mimoňmi (hlas Pierra Coffina), ktorí sa snažili pridať k elitnej skupine zloduchov s názvom Zlomyseľná šestka (s hlasmi Taraji P. Henson, Jean-Claude Van Damme, Dolph Lundgren, Danny Trejo, Lucy Lawless a Alan Arkin).

(0)

Black Panther: Wakanda Forever

Zárobok: 858 miliárd dolárov. Pokračovanie filmu Black Panther (2018), ktorý bol kultúrnym fenoménom a kritickým i komerčným úspechom, si uctilo odkaz Chadwicka Bosemana, ktorý zomrel v roku 2020 po tom, čo si zahral T'Challu/Black Panthera v štyroch filmoch MCU. Film sa zameral na ďalšie postavy z Wakandy, ako sú Shuri (Letitia Wright), Okoye (Danai Gurira), M'Baku (Winston Duke), Nakia (Lupita Nyong'o) a Ramonda (Angela Bassett), a predstavil aj nové postavy, napríklad Riri Williams/Ironheart (Dominique Thorne).

(0)

The Batman

Zárobok: 770 miliónov dolárov. V najnovšom reštarte kultového superhrdinu DC sa Robert Pattinson predstavil ako mladší a neskúsenejší Bruce Wayne/Batman, ktorý sa postavil trojici zloduchov: Hádankára v podaní Paula Dana, Tučniaka v podaní Colina Farrella a Catwoman v podaní Zoe Kravitz. Film bol chválený pre svoj temný a drsný tón, úžasnú kameru a komplexné charaktery postáv.

(0)

Thor: Love and Thunder

Zárobok: 760 miliónov dolárov. Štvrtá časť série Thor a 29. film v MCU priniesol späť Chrisa Hemswortha ako Thora, Natalie Portman ako Jane Foster (ktorá sa stala Mocným Thorom), Tessu Thompson ako Valkýru (ktorá sa stala kráľom Asgardu) a Taiku Waititiho ako Korga (ktorý sa stal obľúbencom fanúšikov). Vo filme si zahrali aj Christian Bale ako Gorr, zabijak bohov, Russell Crowe ako Zeus, Matt Damon ako falošný Loki, Melissa McCarthy ako falošná Hela, Sam Neill ako falošný Odin, Luke Hemsworth ako falošný Thor a Chris Pratt ako Star-Lord.

(0)

Sonic the Hedgehog 2

Zárobok: 401 miliónov dolárov. Dva po sebe idúce filmy o ježkovi Sonicovi sa stali pre Paramount Pictures hitmi, pričom prvý film - ktorý sa dostal do kín v polovici februára 2020, krátko predtým, ako pandémia zatvorila kiná - sa stal druhým najúspešnejším domácim (v USA) filmom roku 2020. Na domácej pôde Sonicovo pokračovanie prekonalo svojho predchodcu v hodnote zhruba 40 miliónov dolárov, hoci podstatne rozšírený sortiment filmov ho odsunul z prvej desiatky na deviate miesto. Aj tak však zárobok 190,8 mil. dolárov Ježkovi Sonicovi 2 stačí na to, aby sa na severoamerickom trhu stal najvýnosnejšou videohernou adaptáciou všetkých čias; celosvetovo tento titul stále patrí filmu Warcraft z roku 2016.

(0)

Black Adam

Zárobok: 392 miliónov dolárov. Black Adam, film DC Comics spoločnosti Warner Bros., začal so ziskom 67 miliónov dolárov, čo je piaty najvyšší októbrový otvárací zisk v histórii. Bol o 25 % vyšší ako Shazam! a len o 1 % nižší ako Aquaman. Počas druhého víkendu však zaznamenal prudký pokles o 59 %. Do konca roka zarobil 168 miliónov dolárov a v pokladniach kín predstihol Shazam!, Birds of Prey, The Suicide Squad a Wonder Woman 1984.

Zdieľaj článok:
ARGO
ARGO

Výbery najlepších aplikácií, filmov, hier a hudby. V prípade, že chcete mať vašu vlastnú top 10-ku na Argu, tak nám napíšte na www.argo.sk@gmail.com